1
C Dili İle Yolculuk

C Dili İle Yolculuk

Yapay Zekaya başlama rehberi olarak önerdiğim yazı :

1- Blay Whitby'ın Yapay Zeka kitabı ve Petroges miydi kiminse Master Algoritma kitabı var. İşin mutfağına başlama kitabı olsun. Bunlar hikaye ve tarihsel olarak geniş bir bakış sunacaktır. İlk Blay Whitby ın kitabını okursun. 2002 basımlı türkçe çevirisi mevcuttur. En azından 2002 ye kadar olayı çok güzel özetlemiş. Sonraki kitap olan Master Algoritma 3-4 yıllık bir kitap. Bu da güncel duruma kadar bilgiyi sağlar.

2- Sadi Evren Şekerin youtube kanalında yapay zeka için dersler var. Teorik basit ve genel bir giriş olarak mükemmel olacaktır. Kendisi Lisp üzerinden anlatıyor bazı yerleri. Lakin ben çoğunu C üzerinden yazmıştım.

3- C ve Sistem Programcıları Derneğinin kursları var genel linki : https://www.dropbox.com/sh/h244fsaygceotny/AADajaPJf6sUZvs6hJG4yBxUa?dl=0

Burada en son da yapay zeka klasörü var. Şuan her hafta güncelleniyor indirip inceleme yani. Online olarak her zaman indir. Hala kurs devam etmekte çünkü. Oradan çalışma yapabilirsin. Türkçe uygulama eksenli geniş bir kaynak sunuyorlar. Uygulama eksenli olarak müthiş bir kaynak. Aynı klasörde Python notları da var. Uygulama notları genel olarak Python eksenli olduğu için.

4- Türkçe söyleşiler, konuşmalar, online anlatımlar vs var YouTube da. Yazarak bulabilirsin. Önceki aşamalardan sonra bunu öneririm. İşin Türkiye mutfağında kim neler yapıyor daha iyi oturur akla.

5- Bu madde isteğe göre geçilebilir. 

Türkçe yapay zeka için daha üstel uygulama alanlı kitaplar var. Weka ile bilmem neler yapanlar var.  Finansal analizde yapay zeka diye kitaplar.

6- Bunlardan sonra işin mutfağına yani tam bir teorisine giriş yapmak için Yapay Zeka türkçe teorik eserler var. Hem orijinal, hem çeviri türkçe eserler var. Vasıf Nabiyev'in bir kitabı var bir de başka birisinin daha vardı orijinal olan. İsmi Yapay Zeka diye ve ya Yapay Öğrenim diye idi sanırım. Vasıf hocanın ki geniş kapsamlı kültürel basit bir teorikte.

7- Bunlardan sonra coursearea mıydı neydi oradan ingilizce kurslara bakarsın. Ücretsiz ve yapay zekanın babaları tarafından verilmiş eserler var.

8- Udemy ve benzer yerlerde ücretli yapay zeka eserlerini önermiyorum şahsi olarak. Araştırmayı seven herkes o bilgilere ulaşabilir. Ki şu 7 maddeyi az çok yapan herkes aynı eğitimi verebilir. Araştırmadan direk ulaşayım diyen olursa udemy kurslarına bakabilir.
[15:23, 27.03.2020] .: C ile Yolculuk

1- Türkçe C video ve PDF'lerden size uygun olan en az 2 kaynaktan öğrenmeye başlayın. Sonra istenirse ingilizce birkaç pdf bakılabilir.

Tavsiye : Fedon Kadifeli, Çağatay Çebi, Ahmet Bingül, Mühendis Forum, ve daha nicesi

2- C ve Sistem Programcıları derneğinin C kaynakları mükemmeldir. 

http://bit.do/CSD-C

3- Sistem Programlama ve İleri C için

https://bit.do/SysProg-1
http://bit.do/SysProg-2

4- Standart C dili temel işlevleri barındırır. GUI, Ağ ve diğer teknolojiler için posix standartı, GNU standartlı gibi standartlar ve standart olmayan çapraz platform destekli veya desteği olmayan bir çok çatı ve kütüphane bulunmaktadır.

Gui : Gtk
Ağ : Posix socket (Beej'in ağ programlama kılavuzu, türkçe bulunmakta.
Thread : Posix thread

Daha nice kaynaklar için githubda C awesome diye arayabilirsiniz. Birkaç repo var C ile alakalı çoğu çatı ve kütüphaneyi sınıflandırarak göstermişler.

5- belgeler.org hem C için hem Linux için iyi bir kaynak.

6- zetcode.com/gui/winapi Windows API için güzel bir kaynaktır.

7- Gömülü Sistemler için (stm..., Pic, msp) Farklı kaynaklar bulabilirsiniz. Mesela pic için serdar .... In bir kitabı vardı. Stm için Emre Erbaş var youtube da

8- IDE olarak başlangıç için DevC++ iyidir. Sonra VS veya Eclipse veya diğer modern IDE ler kullanılabilir.

9- Araştırma soruları : Temiz kod nasıl yazılır? C dili için geleneksek yazım tipleri neler? Geleneksel yorum tarzları neler?

10- Durum Makinesi (State Machine) ve benzeri mimarileri C ile gerçekleştirin araştırın öğrenin.

11- Sqlite dan diğer modern DB'ler ile haberleşmeye bakın araştırın.

12- Bunların yanı sıra karşılaştığınız problemler için internette araştırma yaparken çok şey öğreneceksiniz zaten :) Pointer aritmatiği, Struct hack, memory leak :)

Çoğaltılabilir.

Yorumlar (0)

İçerik Hakkında Yorum Yapın