1
İngilizce Hayatımızda ve Yazılımda Şart Mıdır?

İngilizce Hayatımızda ve Yazılımda Şart Mıdır?

İngilizce şart mı?

Baştan başlıyoruz. 13 küsür milyar yıl önce 2 pozitron çarpıştı... Şaka şaka burdan başlamıyoruz :)

Size Harari'nin kitabından bir alıntı ile durumu sadelikle açıklamaya çalışacağım. Tabii bu biraz Enesçe anlatımlar içerebilir. Çünkü ezberlemedim ya aklımda kalanı aktarıyorum.

Romalılar zamanında bir çok etnik grubu devleti savaşta yendikten ve kendine kattıktan sonra bu gruplara ne oldu? Roma devleti yıkıldığında bu gruplar veya devletler çıktı mı, osmanlı devleti yıkıldığında bir sürü devlet çıktığı gibi? Hayır. Hepsi romalı oldu. Benliklerini kaybetmişlerdi çoğu. Nasıl mı?

Romalılar fethetti. Artık işler roma devleti tarafından sağlanıyordu. E dilini bilmek değil roma dilini bilmek para getiriyordu. Kadınlar erkeklerine roma kadınlarının elbiselerini gösterip " banane bundan istiyom ben" diyerek trip atmaya başlamıştı. Ülkedeki bazı gruplar roma dili evrensel dil diyerek ilerledi. Sonunda romalı oluverdiler gari...

Tabi ne olacak bilinsin veya şuanki çağ farklı da denebilir. Sadece anektot olsun diye yazdım. Tabiki ya yabancı dil önemli. Altını çiziyorum. Yabancı dil.

Dünyaca ünlü tasarımcı olmak istiyorsunuz : İngilizce, yazılımcı olmak istiyorsunuz ingilizce, mühendis : ingilizce, gemi kaptanı : ingilizce. Her yerde sırf ingilizce reklamı sebebiyle bir karalama güdülüyor bence. Dünyaca ünlü tasarımcılar italyanken neden ingilizce öğrenilme dayatılıyor ki? En iyi mühendislik sanatı şuan almanyada iken neden ingilizce? Her bir alanın kendine özgü ileri olduğu devlet illa var ve o dil daha mantıklı olacaktır. Bakışına sahip olun ama sadece ileri seviye için. Çünkü temel ve orta bilgi hatta bazı alanlarda ileri seviye bilgi kendi anadilinizde seslendiğim dil olarak Türkçe'de mevcut.

İlim Çin'de de olsa alırız eyw. Atatürk'ün dediği gibi tercümeden değil tetkikten yararlanırız ilim için ona da eyw. Ama sırf bilgi için yabancı dil mantıksız.

C dili için örnek vereyim. C dilini anlatan Ansi C kitabı türkçe olarak var. Türkiye'nin C guruları olan Necati ve Kaan hocanın C notları ve kitabı var. İngilizce'ye gerek yok. Prof.dr. Oktay Sinanoğlu'nun dediği gibi anadilde eğitim şart. Eğitiminizi anadilde başlayın ilerletin. Bir şey öğrenirken anadilinizde varsa kaynak ordan başlayın. 

Ben ileri seviye ingilizce bilmiyorum. İngilizceden de öğrenmedim çoğu şeyi. Ama tabiki farkındayım ilgili bir alanda bazı spesifik konular Türkçe mevcut değil. Lakin temelini bildiğiniz bir alanın bazı spesifik konularını çat pat ingilizce ve 21. yy teknolojileri ile halledebiliyorum. Halledebilirsiniz.

Şirketler işe almaz?

Sırf şirket için öğreneceksiniz bence öğrenmeyin. Kendinize bir dil katmak için öğrenirseniz öğrenin. Şuan 2. iş tecrübem ve bu 2 iş dahil başvurduğum bir iki şirket de ingilizceyi dert etmediler. Teknik döküman okuyabil/anlayabil yeter dediler. Abi bir ekip 10 mühendisten oluşuyor 10 u da ileri seviye ingilizce bilmesinin kime faydası var. Ama öğrenin ben kimseye öğrenmeyin demem ama birşey öğrenmek için Gerek Yok derim. 

Fizik dersiniz vardı üniversitede. Fizik dersinde işlediğimiz konulsr MIT nin açık dersinde anlatılan konuların aynısı idi. Fizik dersimizin kitabı dünya çabında okutulan kitabın türkçesi idi.  Bu uzatılabilir.

Birşey öğrenmek için, ingilizceye gerek yok. Az çok ingilizce ile bazı alanların çoğu mevzusu halledilebiliyor. Şirketler yurtdışı ile ilişkili olduğunda ingilizce istiyorlar. Onun dışında bir alanda baya ileri olmak istiyorsanız o alanın dünyada öncüsü kimler ona bakın. 

Tabiki ingilizce kaynak çok olacak. Ama temel mevzuların çoğu Türkçe olarak var. 

Yurtdışı imkanı?

Yurtdışına ben yine şahsi olarak karşıyım. Bu sebeple öğrenmedim. Ama yurtdışında çalışmak isteyen okumak isteyen varsa tabi öğrenebilir öğrensin.

Türkiye'de ingilizce isteyen şirketlerde çalışmak için veya yüksek filan yapmak için yine ingilizce öğrenilebilir.

Lakin bazı şeylerin temelini anadilinizde öğrenin. Yoksa, yabancı dilde o şeyi öğrenin Türkçe'ye katkı yapın.

(Yukarda var mı bilmiyorum tekrar yazıyorum şunu :

Yine yüksek lisans için İngilizce öğrenin çünkü şart :) )

 

 

Evrensel dil?

Hiçbir dili evrensel kabul etmeyin. Hele ki ingilizceyi -_-. Evrensel olsun diye yapay diller çıkartıldı. İsmi aklıma gelmiyor bir tanesi efsane idi. Ama yaygınlaşmıyor? Neden? Çünkü zorundalık hissi oluşmuyor. Yarın bir gün konuşamayan insanlar karşınıza çıkacak ve bunlar türk olacak. İşaret dili biliyor musunuz? Neden bilmiyorsun? Çünkü zorunda hissetmiyorsun. Kimse evrensel diye öğrenmiyor ama çoğu kişi evrensel diye öğrendiğini iddia ediyor. Ki yabancı dil problemi kalkacak.

21.yy teknolojileri ile anlık çeviriler mümkün az çok ve bunlar ilerleyecek. İnsan dilleri soyutlanacak. Yabancı dil şart olmayacak...

Yorumlar (0)

İçerik Hakkında Yorum Yapın