1
Neden php kullanmalıyız?

Neden php kullanmalıyız?

Herkese merhaba :) Bu yazıyı okurken siz şuan PHP’ye ya yeni başladınız yada NEDEN PHP kullanıyorum sorusunun yanıtını arıyorsunuz.

Öncelikle aklınızdaki şu malum soruyu çıkartın ASP mi yoksa PHP mi (oh shit!) bunu size söylemeyeceğim siz kendiniz karar verin takım tutar gibi programlama dili tutmak mı olur yahu. :D Lafı fazla uzatmadan bu programlama dilini neden kullanırız avantajları ve dezavantajları neler gelin bereber irdeleyelim.

PHP NEDİR? sorusuyla başlayalım isterseniz.

Hypertext Preprocessor, internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP’nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir. Peki…

php programlama

PHP | Avantajları

Hadi ya ne uzattın bilgiyi ver gidelim… dediğinizi duyar gibiyim. OK!

PHP her platformda çalışmaktadır. (Unix,Windows,MacOs …)

PHP kodları scriptler platformunda bağımsız olarak çalışabilmektedir. PHP kodları ile diğer kodlar karışmamaktadır.

Çok hızlı çalışan bir dildir.(kime neye göre tartışılır yine de yazasım geldi :D)

Öğrenilmesi oldukça kolay bir dildir. Diğer dillere benzerliğinden dolayı bu diller ile daha öncesinde çalışmış olanlar kolaylıkla PHP öğrenebilmektedir.

Derleme sorunu yoktur. HTML kodları arasına kolayca yerleştirilebilir.

MySql veri tabanı ile PHP yüksek performans ve güvenli bir şekilde çalışabilir. Bunun yanında diğer veri tabanları ile de çalışabilme imkanı sunar.

İnternet dünyasında büyük bir geliştirici potansiyeli vardır. PHP ile yazılmış bir çok web sitesi program kodları rahat bir şekilde bulunmaktadır.

PHP nesne tabanlı bir dildir.İlk kullanıcı tarafından kodlara erişim sağlanamaz.

İyi güzel avantajlarından bahsettin her programlama dilinde olduğu gibi PHP’nin de dezavantajı yok mu? -Tabiki Var Olmazmı :/

PHP | Dezavantajları

PHP yazarken bir satırda bile olsa hata yaparsanız yazmış olduğunuz web sayfası yada herhangi bir script tüm hepsi o hatadan etkilenir ve o programın çalışmasına engel olur.

PHP script dili olduğu için; detaylı ve büyük programlar da cevap almak bazen uzun sürebilmektedir. (Eee avantajların 3.maddesinde hızlı diyordun şimdi ne oldu.) -tartışılır demiştim ben size :D

En sık rastlanan hata olan noktalı virgül (;) hatası büyük sıkıntılara yol açabilir.Basit durduğuna bakmayın karmaşık web sitesi kodlarken kullanan kişiler daha iyi anlar.Hatta PHP diline yeni başladıysanız bu hata ile çok sık karşılaşcaksınız demedi demeyin.

Güncellenmek istediğinde web sunucu ile eş zamanlı olarak birlikte derlenmesi gerekmektedir.

PHP Kullanan Dünyaca Ünlü İnternet Sitelerinden Bazıları Bakalım

facebook.com => Sosyal Paylaşım Sitesi

yahoo.com => Güncel İçerikli Arama Motoru

photobucket.com => Resim/Fotoğraf Paylaşım Sitesi

sourceforge.net => Açık Kaynak Yazılım Sitesi

Evet , bu makalemde basitte olsa PHP'nin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmiş olduk.

 

Kaynak kanalımız : t.me/trkaynak

Sohbet kanalımız : t.me/kodrehberi

Yorumlar (0)

İçerik Hakkında Yorum Yapın