1
Öğrenmek nedir ve nasıl yol izlemeli?

Öğrenmek nedir ve nasıl yol izlemeli?

Sizlere genel bir yol ağacı yazıyorum. Ünlü düşünürün dediği gibi "Efendi olun! Adam olun l.an" (R. İvedik)

Başlamadan Önce Karar Vermeniz Gerekenler

1- Yeterince zaman ayırmak.
2- Geçici süreyle bir gaz ile çalışıp çalışmadığını çakmak ile kontrol etmek. (Patlamaya karşı önlem önemlidir.)
3- Gerçekten de önemli mi? Yapıp yapmamaya ciddi anlamda karar vermek.

Başlarken

1- "Kitaplar ruhaniyat, dijital ekranlar radyasyon saçar." Cümlesini aklınızdan çıkarmayın. Başucunuzda en az bir kitap bulundurmaya gayret gösterin ilgili isteğiniz için.
2- "Vakit, nakittir." Yani zaman önemlidir. Bu sebeple araştırmaları internet ve sosyal medya gruplarında sorarak pekiştirme yapabilirsiniz. Yapmalısınız. 
3- "Herkesin hem öğrenme hem öğretme metadolojidi farklıdır." Bu sebeple internetten kaynak olarak en az 5 Türkçe kaynak bulmaya özen gösterin hepsinin giriş yazılarını okuyun. Sizin öğrenme şeklinize uygun olan en az 2 yoksa en az 1 i öyle olmak kaydıyla en az 2 kaynak seçin.
4- Bilenleri kılavuz olarak bulun sormaktan çekinmeyin. İlgili üniversite hocalarına mail atmaktan çekinmeyin. (Başlangıç muhabbetlerinde atmayın)
5- Dikkatiniz dağınık biriyseniz totem oluşturun. Gayret göstereceğiniz zaman ek bir davranış geliştirin: saç ile oynamak, kalem çevirmek, zar atmak, dönen zımbırtılar vardı ya he topaç, topaç çevirmek vb. Bu sebeple her gayret göstermeniz de yaparsanız gayeet göstermek istemediğiniz herhangi bir an toteminizi yaparak ilham doğurtabilirsiniz.

Ortalardayken
1- İşin zaman alması gerektiğinin farkında olun.
2- Anadilinizle öğrenin. Türkçe ilerlemeye gayret gösterin. Çoğu konunun temel ve orta seviyesi kesinlikle türkçe vardır. İleri seviyesi yoksa yabancı kaynağa geçin. Tabiki bir konuda yazılmış İngilizce kaynak çok olabilir. Lakin konu 2*2=4 ise isterse 10037392 ingilizce kitap olsun neye yazar. 
3- Merakınızı gidermek için proje tarzı birşeyler geliştirmeyi düşünün hedefleyin ve yapmaya çalışın.

Son:

Öğrenmenin sonu yoktur.

Yorumlar (0)

İçerik Hakkında Yorum Yapın